Karantén idején - Beszámoló
Kedves Szülők!
Az óvodapedagógusok, a gyógypedagógus és óvodapszichológus lelkes munkáját rendszeresen nyomon követhetik weblapunkon, a technikai dolgozók, asszisztensek karantén idején végzett munkájába viszont eddig nem tekinthettek be.
Szeretnénk rövid tájékoztatást adni Önöknek erről a rendkívül fontos „háttérmunkáról”.
A fenntarthatóság, a környezetvédelem pedagógiai programunk vezérfonala, ez hatotta át az utóbbi hónapokat.
Hogyan? A Fráter György téri épület pincéjének lomtalanításával kezdtük, amely azt is jelentette, hogy nemegyszer újra hasznosítható „Kincsekre” bukkantunk: bútorokra, gyermekjátékokra, edényekre, textíliákra, játékokra, ágynemű huzatokra.
Mindannyiunkban megfogalmazódott, hogy jó példával járjunk elő, s kreativitással hasznos dolgokat készítsünk az évek óta kallódó, feleslegesnek tűnő tárgyakból.
Először is a maszkok varrása kezdődött.
A pincében felhalmozott, jó állapotú textilek mosása, fertőtlenítése, szabása-varrása lelkes hangulatban zajlott.
A munkamegosztás ideális volt, a daduskák, asszisztensek szorgalmasan dolgoztak az óvodában és otthonukban. Több mint 100 maszk készült gyermekeknek, felnőtteknek való méretben egyaránt. Igazán nagy örömet jelentett számunkra, mikor a BÁRKA Kőbányai Humánszolgáltató Központ dolgozói, beteg kisgyermekei kifejezték köszönetüket hasznos ajándékunkért.
Az átadott maszkokon kívül az intézményünkbe látogató karbantartók és egyéb szakemberek is a dajka nénik, asszisztenseink által készített arc maszkokat viselték.
Az újrahasznosítás egy másik formáját is bevetettük. A már óvodai célra egyáltalán nem felhasználható, régi, szakadásnak, foszlásnak induló plédeket és egyéb textíliákat a „Szurkolók az állatkínzás ellen” nevű állatvédő egyesület számára adományoztuk.
Aztán folytatódott az újrahasznosítás a kidobásra szánt vesszőből font bútorokkal.
A gyerekkanapé, babakocsik új szerepet kaptak, virágtartóként fogják díszíteni a Fráter épület folyosóját, csoportszobáit.
A régi padok, szekrények csiszolása szintén folyamatban van. Ezek megszínesedve, befestve, lakkozva az óvoda könyvtárában fogadják majd várni az olvasni vágyó gyerekeket.
Milyen könyvtárra gondoltam? Arra, aminek kialakítása éppen zajlik a Wass Albert téri telephelyünkön.
Régi vágyunk válik valóra a gyermekkönyvtár létrehozásával, hiszen tudjuk, az olvasóvá nevelést nem lehet elég korán elkezdeni.
A fent említett aktuális teendőknek megfelelően, hol mosodává, máskor szabásműhellyé vált, most pedig asztalosműhelyként funkcionál óvodánk.
S ne feledkezzünk meg arról sem, hogy közben lomtalanító brigádként is szorgoskodtak kertészeink, daduskáink, mosónőnk és asszisztenseink.
Több köbméter feleslegessé vált hulladék került a konténerekbe az újrahasznosítás ellenére.
Fontos megemlíteni, hogy a pincéből nem volt egyszerű felszínre hozni a tárgyakat, hiszen lépcsőket, létrákat megmászva, szűk ablakréseken keresztül lehetett ezt a rendkívül nehéz fizikai munkát megvalósítani.
Nagy köszönet érte karbantartó-kertész munkatársainknak, akik valószínű jó ideig elkerülik a konditermeket, hiszen a napi erőnléti edzés megvalósult itt a munkahelyükön.
Sok szép textília lett átalakítva ágynemű huzattá, lepedővé, pléddé, derékaljjá, babaszobai párnákká, terítővé.
A pedagógiai asszisztensek a szabáson- varráson- hímzésen kívül a leendő Csicsergő ovisok és a ballagók ajándékait készítik a napokban.
Az ő feladatuk még a következő tanév kezdeményezéseihez az eszközök készítése, természetesen, amit lehet újra hasznosítással, környezetünk védelme érdekében.
A sok munka meghozta eredményét!
Reméljük, hogy az újrahasznosított anyagokból készült ágyneműkben hamarosan jót pihennek a gyerekek, mielőbb játszanak a sok játékkal, örömmel olvassák a könyvtárban a könyveket!
Példánk által már óvodás korban felfedezik a környezet védelmét, az újrahasznosítás fontosságát!
Budapest, 2020. május 13.
Gondoláné Tóta Hajnalka
intézményvezető helyettes